Cesta manželů
Historie
První cesta manželů byla vytvořena v Maďarsku v Óbudaváru, kdy mezi maďarskými schönstattskými rodinami vznikla myšlenka na vytvoření Cesty manželů. U jejího zrodu stály tři důležité impulzy:
-
-
Manželství prochází v dnešní době velkou krizí a je tedy důležité párům pomoci, aby vědomě pečovaly o svůj vztah.
-
Zjištění, že je pro rodiny těžké praktikovat víru a křesťanské hodnoty, pokud na to jsou samy. Je tedy vhodné – skoro až nutné – aby žily ve společenství. Společenství nás dělá silnějšími, naše síly se násobí.
-
Přání, aby Cesta manželů přivedla rodiny k Bohu, Zdroji pravé a věčné lásky. Má se tak dít také skrze milosti, které na daném místě působí – prostřednictvím kapličky, která je součástí velké celosvětové sítě stejných kapliček a na kterou jsou navázány domácí svatyňky v rodinách.
-
Současnost
Průběh realizace
Již delší dobu dřímala v některých schönstattských rodinách touha, aby také v Rokoli vznikla Cesta manželů. Hlavní impulz vzešel v roce 2013, kdy se blížily oslavy stého založení Schönstattského hnutí.Vznikly týmy, které si vzaly na starost vlastní realizaci a vše potřebné, co k tomu patřilo.
Hledání místa
Umělecké ztvárnění
Jeden z přípravných týmů měl na starosti vlastní ztvárnění jednotlivých „zastavení“ Cesty manželů. Padlo rozhodnutí pro desku na sloupku se stříškou a danými texty pro jednotlivá zastavení. Další důležité rozhodnutí se týkalo grafického provedení: Jak to realizovat? Jaký materiál na to použít? Jak to bude ztvárněno? Protože tato Cesta provází manžele jejich životem, rozhodli jsme se, že základním motivem budou dvě ruce – mužská a ženská. Za materiál byla po dlouhých debatách vybrána keramika. Vlastní výroby a finální podoby jednotlivých zastavení se ujala OLGA LANGROVÁ z Nového Hrádku.
I po více než deseti letech se ukazuje, že naše rozhodnutí bylo dobré. Jednotlivá zastavení velmi dobře odolávají povětrnostním vlivům. A keramické plastiky stále okouzlují návštěvníky.
Modlitební podpora
Udělali jsme zkušenost, že sebelepší projekt se neobejde bez modlitební podpory. I u přípravy Cesty manželů se to projevilo. Koncem roku 2013 se začaly objevovat problémy, přípravy se zadrhly. Proto jsme vyzvali rodiny, aby Cestu manželů podpořily modlitbou – patnáctitýdenní novénou. Od tohoto okamžiku se vše rozeběhlo a chvílemi jsme měli pocit, že se problémy řeší ještě dřív, než skutečně nastanou. Schönstattské rodiny i nadále podporují modlitbou Cestu manželů a modlí se za všechny, kdo jí procházejí. Avšak nejdůležitější podle nás je, že Panna Maria tento „dárek“ přijala a jeho prostřednictvím oslovuje věřící i nevěřící „poutníky“.
Finanční podpora
Velký dík patří všem, kdo se na přípravě projektu podíleli, věnovali mu svůj čas i finanční prostředky. Byla možnost sponzorsky podpořit jednotlivá „zastavení“ – toho využili jednotlivci i skupiny. Každé „zastavení“ má svého sponzora.
Brigády
12. 4. 2014 proběhla první brigáda na Cestě manželů. Sešly se rodiny z celé republiky, aby začaly budovat vlastní „Cestu“. Nejtěžší práce za nás udělal bagřík a my jsme mohli zpevnit cestu, zabetonovat patky pro jednotlivá zastavení, prořezat les… V květnu při druhé brigádě bylo nutné vyřešit odvodnění „Cesty“, opravit škody po velkých deštích a zasadit jednotlivá zastavení, která čekala jen na keramické plastiky.
- Brigády na Cestě manželů pokračují pravidelně dál. Každým rokem (koncem dubna či na začátku května) se za tímto účelem sjedou rodiny z celé republiky (jeden rok nám pomáhaly dokonce rodiny ze Slovenska).
Komentované procházky
Autorka plastik, Olga Langrová z Nového Hrádku, příležitostně (po domluvě) nabízí zájemcům KOMENTOVANOU PROCHÁZKU PO CESTĚ MANŽELŮ. Poutavě vypráví o Cestě manželů a jednotlivých zastaveních a plastikách, které vytvořila. Kontakt pro zájemce je: 776 310 978.
DALŠÍ AKTIVITY:
Cesta manželů toho už „zažila“ spoustu – časté duchovní obnovy pro manžele, dokonce i svatby.
Cesta manželů a její přesah
Naše zkušenost je, že pokud nějaký nápad je od Ducha Svatého, tak to přináší obdarování a požehnání. Již brzy jsme vnímali, že Cesta manželů lidem pomáhá, spojuje je a přitahuje. Velkým překvapením pro nás je, že si „našla cestu“ i do farností.
- Svoji zkušenost s námi sdílel jeden manželský pár ze Strážnice (salesiánští spolupracovníci). Ve své farnosti připravili duchovní obnovu, která byla postavena na krátké meditaci nad jednotlivými zastaveními, které byly promítány. A jejich iniciativa šla dál. V parku, který je přístupný veřejnosti, připevnili na stromy fotografie jednotlivých zastavení. Tato aktivita měla velký ohlas nejen u věřících. Je to potvrzení toho, že otázky a myšlenky Cesty manželů se dotýkají problémů a starostí, se kterými se potýkají všechny manželské páry.
- Další zkušenost z farnosti z Prahy: „Cestu manželů jsme využili i pro naše farní společenství. Trochu jsme váhali, zda je to vhodné. Avšak texty k zastavením se nám zdály všeobecně použitelné. Domluvili jsme se, že texty k zastavením si vezmeme jako inspiraci a hostitelská rodina si vždy téma zpracuje po svém. V průběhu doby jsme zjistili, že některá témata se nás už nedotýkají, že je už máme vyřešená. Některá jsou aktuální, prožíváme je, trápíme se a právě sdílení mezi rodinami může ukázat, jak se dají řešit. Nebo získáme alespoň dobrý pocit z toho, že na to nejsme sami, že to neřešíme jen my. Některá témata se nám zdála příliš vzdálená – třeba péče o stárnoucí rodiče, to byla v tu dobu tak vzdálená teorie. A dnes už někteří z nás toto řeší.“
Cesta manželů i jinde
První cesta manželů vznikla v Maďarsku v Óbudaváru
Cestu manželů je možné si také projít v Německu v Schönstattě
V roce 2024 byla otevřena 2. cesta manželů v ČR, ve farnosti Tvarožná – v části Mokrá Horákov