Schönstattské hnutí
Cesta manželů je projektem společenství schönstattských rodin, které patří k Schönstattskémuhnutí. Toto hnutí založil v roce 1914 P. Josef Kentenich v malém městečku Schönstatt v Německu. Název hnutí pochází od místa jeho vzniku. Cílem Schönstattského hnutí je duchovní obnova křesťanů prostřednictvím tzv. úmluvy lásky – speciálního vztahu s Pannou Marií. Jednotlivci nebo skupiny se zasvětí Panně Marii ve vzájemném vztahu: NIC BEZ TEBE, NIC BEZ NÁS. Dávají se Jí k dispozici jako Vychovatelce, aby je utvářela ve svobodné osobnosti, které chtějí žít svůj každodenní život v blízkém kontaktu s Bohem a věřit v Boží Prozřetelnost.
Dnes
je Schönstattské hnutí ve více než 110 zemích po celém světě a má velké množství členů. Mezi ně patří muži, mládež, maminky, rodiny, sestry, bratři i kněží. Jeden člen hnutí, novokněz a mučedník z Dachau Karl Leisner, byl již blahoslaven, u mnoha dalších schönstattských osobností proces blahořečení probíhá.
- Rokole je hlavním poutním místem české schönstattské rodiny, která se zde pravidelně setkává.
Struktura
Do hnutí také patří apoštolské svazy – volnější společenství bez právních závazků vůči hnutí i církvi – v ČR funguje Schönstattský svaz žen, Schönstattský svaz rodin a Schönstattský svaz diecézních kněží.
Středem hnutí jsou sekulární instituty – jejich členové žijí podle evangelijních rad (chudoby, čistoty a poslušnosti). Žijí ve světě, často jen v malých komunitách nebo jednotlivě. P. Kentenich založil šest takových institutů: Sekulární institut Schönstattských sester Mariiných, Institut Mariiných bratří, Institut Schönstattských diecézních kněží, Institut Paní ze Schönstattu, Institut Schönstatt Patres a Institut Schönstattských rodin.
Úplně volná společenství jsou potom apoštolské ligy – jejich členové se snaží žít podle schönstattské spirituality – v ČR máme ligu maminek, rodin, žen, mužů, diecézních kněží a dívčí a mužské mládeže.
Schönstattské Mariiny sestry
Schönstattské Mariiny sestry patří mezi první sekulární instituty v církvi, které uvedl do života v roce 1947 papež Pius XII. Byly založeny v roce 1926 v Schönstattě, protože schönstattské hnutí (založené v roce 1914) se rychle rozrůstalo a bylo potřeba, aby se někdo staral o poutníky a účastníky exercicií. Od roku 1933 už byly vysílány zakladatelem do misií po celém světě.
„Cesta, po které přišel Bůh k lidem, se má také stát cestou, po které máme my dojít k Bohu. Ta cesta se jmenuje MARIA.“ P. Josef Kentenich
Tato myšlenka je mottem Mariiných sester – chtějí se stát druhou Marií (alter Maria), aby dnešnímu světu ukázaly její krásu a jako ona nesly Krista všude tam, kam je Boží prozřetelnost pošle.
Mariiny sestry v Čechách
První dívka odjela do Německa za války v roce 1941, druhá se přidala v roce 1945. Po válce přešly do Švýcarska, kam za nimi přijelo dalších 7 kandidátek. Po komunistickém puči se sestry, na popud P. Kentenicha, rozhodly vrátit. I s rizikem, že uzavřením hranic ztratí kontakt s ostatními sestrami. Nejdříve působily v jižních Čechách, protože v královéhradecké diecézi působit nesměly. Během pronásledování církve a řádů musely opustit jižní Čechy a odešly v civilu částečně zpátky k Rokoli. I přesto bylo
v roce 1957 sedm sester uvězněno. V období Pražského jara byly sestry rehabilitovány a podařilo se jim následně v Rokoli postavit malý domek poblíž kostela, aby se mohly starat o kapličku u pramene.
Od roku 2000 stojí v Rokoli provinční dům Mariiných sester s kaplí Nejsvětější Trojice.
SCHÖNSTATTSKÁ POUŤ V ROKOLI
Každoročně se „schönstattská rodina“, vždy první sobotu po 18. květnu, setkává na Schönstattské rokolské pouti. Je zahájena vždy v 10 hodin před kapličkou Betlém, následuje skvělé pohoštění u Mariiných sester u provinčního domu, přednáška v domě sester, program pro děti v Poutním domě, komentovaná procházka na Cestě manželů a spousta dalších společných akcí.
Letos se pouť koná 17. května.PROJEKTY SCHÖNSTATTSKÉHO HNUTÍ
Letní kurzy harmonizace manželství
Pětidenní setkání pro manželské páry, které nabízí přednášky, společenství ostatních rodin, čas pro manžele a rodinu v krásné přírodě. Hlídání dětí v době programu je zajištěno.
Akademie pro rodinnou pedagogiku
Projekt putovních svatyněk
Projekt putovních svatyněk je pastorační iniciativa mezinárodního Schönstattského hnutí. Panna Maria se vydává na cestu k lidem, k rodinám prostřednictvím putovního obrazu Třikrát Podivuhodné Matky a Královny Schönstattské. Od roku 1950 putují obrázky Panny Marie ve farnostech po celém světě. Putují v uzavřené skupině (nejčastěji ve farnostech), od rodiny k rodině, vždy na třídenní návštěvu v každém měsíci. Rodina přijímá Pannu Marii v Putovní svatyňce do svého domova. Panna Maria pak šíří kolem sebe atmosféru lásky.